ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում է Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությունը:
Մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է սլովենացի գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանի հետ առանձնազրույցից եւ ՀՀ ԱԺ հուշամատյանում գրառում կատարելուց հետո սլովենացի հյուրերը մասնակցել են ընդլայնված կազմով հանդիպմանը:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների համատեքստում՝ բարձր գնահատելով երկու երկրների օրենսդիր մարմինների բարեկամական խմբերի միջեւ արդյունավետ կապերը:
Կողմերն ուրախությամբ փաստել են հունիսի 1-ին Քիշնեւում Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում նախատեսվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան-Սլովենիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Գոլոբի հանդիպման մասին:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է Սլովենիայի հետ գործակցությունը Եվրոպական միության հետ համագործակցության շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել 2022 թվականի հոկտեմբերին Սլովենիայի Հանրապետությունում արցախցի մի խումբ երեխաների՝ «Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտությունից տուժած երեխաների հոգեբանական-սոցիալական վերականգնում» ծրագրին մասնակցելու համար: Ուրշկա Զուպանչիչը տեղեկացրել է, որ Սլովենիայի կառավարությունն այդ ծրագիրը եւս երկու տարով երկարաձգել է:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
«Մենք ողջունում ենք Սլովենիայի խորհրդարանի ընդունած հրատապ բանաձեւը «Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետեւանքների», ինչպես նաեւ սկզբունքային դիրքորոշումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Սլովենացի գործընկերը, լսելով հետպատերազմյան իրավիճակին վերաբերող մանրամասները, նշել է, որ իրենց երկրում հետեւում են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանի տարածքում առաջացած իրադրությանը եւ ծանոթ են Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին: Նրա խոսքով սլովենացիների համար խաղաղությունը կարեւոր եւ կենսական արժեք է, իսկ ադրբեջանական ագրեսիան մտահոգիչ ու դատապարտելի է, ինչը խանգարում է կառուցողական երկխոսությանը: Նա նշել է, որ Սլովենիան կարող է Հայաստանի համար կամուրջ դառնալ դեպի Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Եվրոպա:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է 2023 թվականի փետրվարի 20-ին Եվրոպական միության նոր դիտորդական առաքելության տեղակայմանը` նշելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանը եւ խաղաղությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Բաքվի` օրեցօր սաստկացող ագրեսիվ հռետորաբանությունը եւ անիրավ գործողություններն անթույլատրելի են, եւ Հայաստանը բարձրաձայնում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին ու ակնկալում միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո սլովենացի գործընկերները ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ուղեկցությամբ շրջել են ՀՀ ԱԺ շենքում, եղել նիստերի դահլիճում, որտեղ հանդիպել են Սլովենիայի կառավարության ծրագրով իրենց երկիր մեկնած երեխաներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հորդորել է երեխաներին լավ սովորել եւ հետեւել աշխարհում կատարվող իրադարձություններին` կյանքն առավել ճիշտ պատկերացնելու համար: Ուրշկա Զուպանչիչը խորհուրդ է տվել երեխաներին լինել սրտաբաց, հյուրասեր եւ սիրել մարդկանց` առանց խտրականության:
Երեխաների հետ հանդիպմանը հաջորդել է խորհրդանշական ծառատունկն ԱԺ բակում:
Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումն ամփոփվել է մամուլի համար հայտարարությամբ:
Սլովենիայի ԱԺ նախագահին ընդունելու են նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:

On May 30, the RA NA President received the delegation led by the Slovenian colleague. After the private conversation with Alen Simonyan and the leaving a note in the RA NA Memory Book the Slovenian guests took part in the extended meeting.
At the meeting the RA NA President highlighted the role of the parliamentary diplomacy in the context of inter-state relations, highly appreciating the effective ties between the friendship groups of the legislative bodies of the two countries.
The sides documented with joy about the meeting between the RA Prime Minister Nikol Pashinyan and the Prime Minister of the Republic of Slovenia Robert Golob being planned within the framework of the Second European Political Community Summit to be held in Chișinău on June 1.
Alen Simonyan underlined the cooperation with Slovenia within the framework of cooperation with the European Union.
The RA NA President expressed his gratitude for hosting a group of Artsakh children in the Republic of Slovenia taking part in the Project ‘Psycho-Social Rehabilitation of the Children who suffered from the Armed Conflict in Nagorno Karabakh in October 2022. Urška Klakočar Zupančič informed that the Government of Slovenia extended that project for two years more.
The sides discussed issues regarding the security of the region.
“We welcome the urgent resolution adopted by the Parliament of Slovenia on Humanitarian consequences of the blockade in Nagorno Karabakh, as well as the positions of principle on the Nagorno Karabakh conflict and the Azerbaijani aggression against Armenia,” Alen Simonyan noted.
Hearing the details on the post-war situation, the Slovenian colleague mentioned that in their country they follow the situation caused because of the Azerbaijani aggression in the territory of Armenia, and they are familiar with the Lachin Corridor crisis. According to her, peace is an important and vital value for the Slovenians, and the Azerbaijani aggression is worrisome and reprehensible, which hinders the constructive dialogue. She noted that Slovenia can become a bridge for Armenia to the Central and Western Europe.
The RA NA President referred to the deployment of the new Observation Mission of the European Union on 20 February 2023, noting that it will foster the stability and peace in the region.
The RA NA President stated that the aggressive rhetoric of Baku escalating day by day and the wrongful actions are inadmissible, and Armenia voices about the necessity of imposing sanctions against Azerbaijan and expects the international colleagues’ targeted responses.
After an extended meeting, the Slovenian colleagues accompanied by the RA NA President and the Friendship Group Armenia-Slovenia took a tour in the RA NA building, were in the Session Hall, where they met with the children who left for their country by the Project of the Government of Slovenia.
The RA NA President urged the children to study well and follow the events happening in the world for more precise picture of life. Urška Klakočar Zupančič advised the children to be open hearted, hospitable and love people without discrimination.
The symbolic tree planting in the Park of the National Assembly followed the meeting with the children.
The meeting with Alen Simonyan was summed up with the statement for the press.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan and the RA President Vahagn Khachaturyan will also receive the President of the National Assembly of Slovenia.