ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում է Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությունը:
Մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է սլովենացի գործընկերոջ գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանի հետ առանձնազրույցից եւ ՀՀ ԱԺ հուշամատյանում գրառում կատարելուց հետո սլովենացի հյուրերը մասնակցել են ընդլայնված կազմով հանդիպմանը:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների համատեքստում՝ բարձր գնահատելով երկու երկրների օրենսդիր մարմինների բարեկամական խմբերի միջեւ արդյունավետ կապերը:
Կողմերն ուրախությամբ փաստել են հունիսի 1-ին Քիշնեւում Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում նախատեսվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան-Սլովենիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Գոլոբի հանդիպման մասին:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է Սլովենիայի հետ գործակցությունը Եվրոպական միության հետ համագործակցության շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել 2022 թվականի հոկտեմբերին Սլովենիայի Հանրապետությունում արցախցի մի խումբ երեխաների՝ «Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտությունից տուժած երեխաների հոգեբանական-սոցիալական վերականգնում» ծրագրին մասնակցելու համար: Ուրշկա Զուպանչիչը տեղեկացրել է, որ Սլովենիայի կառավարությունն այդ ծրագիրը եւս երկու տարով երկարաձգել է:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
«Մենք ողջունում ենք Սլովենիայի խորհրդարանի ընդունած հրատապ բանաձեւը «Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետեւանքների», ինչպես նաեւ սկզբունքային դիրքորոշումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Սլովենացի գործընկերը, լսելով հետպատերազմյան իրավիճակին վերաբերող մանրամասները, նշել է, որ իրենց երկրում հետեւում են ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանի տարածքում առաջացած իրադրությանը եւ ծանոթ են Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին: Նրա խոսքով սլովենացիների համար խաղաղությունը կարեւոր եւ կենսական արժեք է, իսկ ադրբեջանական ագրեսիան մտահոգիչ ու դատապարտելի է, ինչը խանգարում է կառուցողական երկխոսությանը: Նա նշել է, որ Սլովենիան կարող է Հայաստանի համար կամուրջ դառնալ դեպի Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Եվրոպա:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է 2023 թվականի փետրվարի 20-ին Եվրոպական միության նոր դիտորդական առաքելության տեղակայմանը` նշելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանը եւ խաղաղությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Բաքվի` օրեցօր սաստկացող ագրեսիվ հռետորաբանությունը եւ անիրավ գործողություններն անթույլատրելի են, եւ Հայաստանը բարձրաձայնում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին ու ակնկալում միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո սլովենացի գործընկերները ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ուղեկցությամբ շրջել են ՀՀ ԱԺ շենքում, եղել նիստերի դահլիճում, որտեղ հանդիպել են Սլովենիայի կառավարության ծրագրով իրենց երկիր մեկնած երեխաներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հորդորել է երեխաներին լավ սովորել եւ հետեւել աշխարհում կատարվող իրադարձություններին` կյանքն առավել ճիշտ պատկերացնելու համար: Ուրշկա Զուպանչիչը խորհուրդ է տվել երեխաներին լինել սրտաբաց, հյուրասեր եւ սիրել մարդկանց` առանց խտրականության:
Երեխաների հետ հանդիպմանը հաջորդել է խորհրդանշական ծառատունկն ԱԺ բակում:
Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպումն ամփոփվել է մամուլի համար հայտարարությամբ:
Սլովենիայի ԱԺ նախագահին ընդունելու են նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:

По приглашению Председателя НС А.Симоняна в Армении находится делегация во главе с Председателем Национального Собрания Республики Словения Уршкой Клакочар Зупанчич.
30 мая Председатель НС принял делегацию во главе со своим словенским коллегой. После личной беседы с А.Симоняном и внесения записи в Памятную книгу НС словенские гости приняли участие во встрече в расширенном составе.
На встрече Председатель НС подчеркнул роль парламентской дипломатии в контексте межгосударственных отношений, высоко оценив эффективные связи между группами дружбы законодательных органов двух стран.
Стороны коснулись встречи Премьер-министра РА Н.Пашиняна и Премьер-министра Республики Словения Роберта Голоба, намеченной на 1 июня в рамках второго саммита Европейского политического сообщества в Кишиневе.
А.Симонян подчеркнул важность взаимодействия со Словенией в рамках сотрудничества с Евросоюзом.
Председатель НС выразил признательность за участие группы арцахских детей в Республике Словения в октябре 2022 г. в программе “Социально-психологическая реабилитация детей, пострадавших вследствие вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе”. Уршка Зупанчич сообщила, что правительство Словении продлило программу еще на два года.
Стороны обсудили вопросы региональной безопасности.
“Мы приветствуем принятую парламентом Словении экстренную резолюцию “О гуманитарных последствиях блокады Нагорного Карабаха”, а также принципиальные позиции по Нагорно-Карабахскому конфликту и азербайджанской агрессии в отношении Армении”, - подчеркнул А.Симонян.
Словенский коллега, ознакомившись с подробностями послевоенной ситуации, отметила, что в их стране следят за сложившейся на территории Армении ситуацией в результате азербайджанской агрессии и знакомы с кризисом в Лачинском коридоре. По ее словам, мир является жизненно важной ценностью для словенцев, а азербайджанская агрессия вызывает беспокойство и осуждение, что препятствует конструктивному диалогу. Она заметила, что Словения может стать для Армении мостом в Центральную и Западную Европу.
Глава армянского парламента коснулся развертывания 20 февраля 2023 г. новой наблюдательной миссии Евросоюза, отметив, что это будет способствовать стабильности и миру в регионе.
Председатель НС подчеркнул, что усиливающиеся день ото дня агрессивная риторика и противоправные действия Баку неприемлемы, и Армения озвучивает необходимость применения санкций против Азербайджана, ожидает адресных откликов международных партнеров.
После расширенной встречи словенские коллеги в сопровождении Председателя НС РА и членов группы дружбы Армения-Словения осмотрели здание НС, посетили зал заседаний, где встретились с детьми, отправившимися в Словению по программе правительства этой страны.
Спикер НС РА призвал детей хорошо учиться и следить за происходящими в мире событиями, чтобы правильнее представлять жизнь. Уршка Зупанчич посоветовала детям быть открытыми, гостеприимными и любить людей без их дифференциации.
После общения с детьми состоялась символическая посадка дерева в парке НС.
Встреча с А.Симоняном завершилась заявлением для прессы.
Председателя НС Словении также примут Премьер-министр РА Н.Пашинян и Президент Республики В.Хачатурян.